Od 1. Septembra 2018 Európska únia nariadila zákaz pokračovať vo výrobe a predaji halogénových žiaroviek, ktoré z pohľadu dnešných možností predstavovali ekologicky nevýhodné podmienky, takisto sa poukazovalo na ich nadmernú neefektívnosť.
A to najmä z dôvodu, že v obehu sú modernejšie a oveľa úspornejšie svetelné produkty led. Tie k žiareniu využívajú svetlo emitujúcu diódu, ktorej pravidelný chod spotrebuje menej elektrickej energie, je zdravší pre životné prostredie a navyše poskytuje dlhšiu životnosť.
V skratke si predstavme niekoľko hlavných faktorov
- Halogénové žiarovky fungovali na princípe rozžeravaného vlákna, ktoré vyžarovalo svetlo. No už i len rozžeravenie tohto vlákna spotrebovalo zbytočne veľa elektrickej energie, pričom následný chod žiarovky mal viac tepelný, než svetelný efekt. A to spomeňme fakt, že chod nebol bezproblémový, navyše mal životnosť cca 1000 hodín.
- Svetlo emitujúca dióda LED sa zapne ihneď po zapatí vypínača, k svojej pravidelne prevádzke si pýta minimálny odber elektrickej energie, chod je bezproblémový a jeho životnosť sa odhaduje na cca 50 000 hodín. LEDky navyše neobsahujú žiadne škodlivé toxické látky.
Pomerne čerstvou formou moderného osvetlenia sú okrem iného aj praktické led pásky osadené úspornými diódami. Tešia sa skutočne širokým možnostiam využitia, spomeňme napríklad kuchynský priestor a osvetlenie kuchynskej linky, no naozaj ide iba o jednu z mnoha možností. Popularite sa teší aj ich využitie k osvetleniu schodiska, predsiene, chodby, poličiek apod. Okrem toho môžu poskytovať dekoračný efekt alebo nápadité podsvietenie, najmä ak ide o variant RGB.
- Skratka RGB značí princíp vyžarovania troch farieb, a to konkrétne červenej (RED), zelenej (GREEN) a modrej (BLUE). Poskytuje štýlovú kombináciu a ovládanie farebných efektov na diaľku pomocou diaľkového ovládača.
V poslednej dobe ich vidíme aj ako prvok podsvietenia počítačových skriniek, monitorov, TV či tuninku na autách.